Teknoloji

Ölümlü bir kazanın ardından Tesla’ya bir otopilot davası daha açıldı

Ağustos 2022’de Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) yapılan bir müşteri şikayeti, Kaliforniya Başsavcısının Tesla’nın Otopilot sisteminin güvenliğiyle ilgili tezleri soruşturmasına yol açtı. 2018 Tesla Model 3 sahibi Greg Wester FTC’ye arabadaki hayalet frenleme hakkında şikayette bulundu. Bu şikayet, Tesla’nın sistem hakkında aldatıcı reklamlar yapması etrafında dönüyordu.

hayalet frenleme ”, arabanın görünürde bir tehlike veya sebep olmadan aniden otomatik olarak fren yaptığı bir durum. Bu, hareketin ani doğası nedeniyle araca arkadan rastgele bir aracın çarpmasına neden olabilir.

Aynı Tesla, bir haftadan biraz uzun bir süre önce Kaliforniya’da üç aylık bir yolcunun Subaru Impreza’ya çarparak ağır şekilde yaralandığı ölümcül bir Otopilot kazası nedeniyle soruşturma altında. Otopilot, trafiğe duyarlı seyir kontrolü ve otomatik direksiyon ile sürücülere yardımcı olan bir Tesla özelliğidir. Ancak Gelişmiş Otopilot (EA), navigasyon, şerit değiştirme, park etme ve akıllı arama özellikleri de sunar.

Tesla, maliyetleri düşürmek için radar ve lidar dahil olmak üzere temel otopilot donanımını kaldırdığı için ağır bir şekilde eleştirildi. Daha yeni Tesla modellerindeki otopilot, yalnızca mesafeleri hesaplamak ve sürüş kararları vermek için stereo görüşe güvenir.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından yeni tutkusu olan projesi X devralınırken Tesla davalar, otopilot kazaları ve soruşturmalarla hep gündemde. Musk, havadan yazılım güncellemeleriyle eklenen özellikler hakkında yatırımcı ve müşterilerle konuşsa da bu sözler şu anda gerçeğe dönüşmüş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu